Honningland - find en bialver med god dansk honning tæt på dig
 

Her kan du finde honning direkte fra biavleren *
Hvis du er biavler og gerne vil registreres her - send os en e-mail tak.

Nordjylland

 

Berings Biavl
Tylstrup Nørrehede 19
9382 Tylstrup
Tlf: 98 26 25 55
Beringtylstrup@sol.dk  

 
 

Ilka Mueller
Kronen 54
9260 Gistrup
mail@honninghytten.dk

 

Jakob Nygaard
Hjørringvej 323
9870 Sindal
Tlf. 98 96 51 31

 

Jan Knudsen
Vester Fælledvej 40
9000 Aalborg
jpk@stofanet.dk
Tlf. 98 11 64 19 / 22 91 67 67

 

John Vigsø Jensen
Honninggaarden
Volstruphedevej 14
9300 Sæby
Tlf. 98 46 63 81
vigravn@vip.cybercity.dk

Ring gerne, for at være sikker på, at der er nogen til at betjene i butikken.

 

Kirsten Sørensen
Skjoldborgsvej 14
9800 Hjørring
Tlf. 98 90 49 25
odgaard@has.dk

 

Knud Erik Nielsen
Violvej 24 Åbyen
9850 Hirtshals
Tlf.: 98 94 93 24
Mob: 23 61 78 73
fiskeparken@stofanet.dk 

www.hirtshals-fiskepark.dk

 

Knud Thomsen
Kong Chr. Alle 50
9900 Frederikshavn
Tlf. 98 43 10 13
Mob. 24 84 39 65
kcalle50@oncable.dk

 

Lone og Erik Sørensen
"Bjerregaard"
Bjerregaardvej 42, Gunderup
9760 Vrå
Telefon 98 98 60 70
egs@bjerregaard.as

 

Maria og Peter Bak-Jensen
Hjertegræsvej 11, Sperring
7700 Thisted
maria.bak-jensen@get2net.dk

Bierne har samlet pollen og nektar fra 1½ tdl land staudehave og pileaboret, hvor der er blomster året rundt, foruden marker og enge omkring os. Friske grønsager, frugt, stiklinger til haven, flettepil og pileflet.

Marianne Overby
Stobdrupvej 2, Hadbjerg
8370 Hadsten
Tlf. 87 61 33 61
m-overby@post9.tele.dk

www.haveselskab.dk ---Åbne haver.

 

Midtjylland

 

Dansk honning til catering i æsker med 100 x 18g
Dansk honning i glas med 450g

Midtjysk Honningsalg
Højgårdsvej 15
7330 Brande
Tlf. 97 18 30 01
honningsalg@guldbrand.dk

www.guldbrand.dk

 

Gunnar Grooss
Vinterslevvej 38
8370 Hadsten
Tlf. 86 91 54 86
g-grooss@bigfoot.com

 

Honning Huset Ejerbavnehøj
v/biavler Jakob Germundsson
Tåningvej 39
8660 skanderborg
Tlf. 86 57 92 22
Mob. 30 70 74 15
bienogblomsten@mail.dk

 

Jan Sæther
Bispelundvej 68
8330 Beder
Tlf. 86 93 61 11
jan@danclinic.dk

 

Henning Hestbæk
Harehøjen 29
8800 Viborg
Tlf. 86 67 41 31 / 40 33 00 50
henninghestbaek@wanadoo.dk

 

Kristian R. Skovmose
Cand. Theol.
Hjælpepræst i Gødvad
Stiftspræst vedr. nyreligiøsitet, Århus Stift
Hamborgvej 5B, 8740 Brædstrup
 post@skovmose.dk

www.skovmose.dk

 

Morten Nielsen
Løgstørvej 4
Låstrup
8832 Skals
Tlf. 86 69 52 52
morten-eva@mail.dk

 

Per Buch Madsen
Huulgaardens Honning
Grusgraven 6 Lyngå
8370 Hadsten
Tlf. 86 98 30 97
pbm@madsen.tdcadsl.dk

 

Peter Kildedal
Bygtoften 5
8620 Kjellerup
Tlf. 86 88 49 50

 

Vagn Thorsen
Sdr.Rindvej 38
8800 Viborg
86 63 94 86
v-a-thorsen@post.tele.dk

 

Svend Sørensen
ELVERHONNING
Elverdalsvej 32
8270 Højbjerg
Tlf. 86 27 09 96

www.elverhonning.dk

 

Peter Poulsen

Peters Biavl

Langelinie 69, Borum

8471 Sabro

2068 8084

www.petersbiavl.dk

 

Sønderjylland

 

Blomster- og lynghonning i flot emballering.

Eilif Fogh Pedersen
Løkkeshave 1
Sejstrup
6740 Bramming
Tlf. 75 17 28 17
eilif@bihus.dk

www.bihus.dk

 

Carsten Jørgensen
Østre Alle 4
6650 Brørup

 

Frede Jordt
Møllebakken 24, Guderup
6430 Nordborg
Tlf. 74 45 88 43
fjordt@mail.tele.dk

 

Kyndig biavler Hans J. Hansen
Bækkevej 2
6621 Gesten
hjhrevis@post5.tele.dk

 

Holger Jørgensen
Bastrup Skovvej 23
6580 Vamdrup
Tlf. 74 55 19 35
hojo@hojo.dk

 

Svend Jørgensen
Avnbøløstenvej 68
Avnbøl
6400 Sønderborg
Tlf. 74 46 12 02
svend@biavlerhonning.dk

 

Swienty AS
Hørtoftvej 16, Ragebøl
6400 Sønderborg
Tlf. 74 48 69 69
swienty@swienty.com

 

Fyn, Lolland, Falster

 

Biavler Allan Hansen
Aldershvilevej 35
5800 Nyborg
Tlf. 20 99 12 10
allan-karen@mail.tele.dk

 

Honningsalg til private og butikker

Herskinds Biavl
Anne og Anders Herskind
Albjergvej 80
5883 Oure
herskindsbiavl@mail.tele.dk

 

Berit Nygård
Pavegyden 4, Lunde
5771 Stenstrup, Fyn
dalkilde@mobilixnet.dk

 

Naturbutikken Solgaarden
Jernbanevej 45
5210 Odense NV.
Hanne & Jack Krogmann
naturbutikken@dof.dk 

 

Blomster, linde, klokke og alm. Lyng honning

Flemming Alexandersen
Møllegårdsvej 1
5800 Nyborg
Tlf. 65 31 61 13
flemming@alexandersen.net

 

Bierne indsamler nektaren i villahaver
og vilde blomster i Odense ådal.

Ib Jensen
Åbakken 65,
Bellinge
5250 Odense SV
Tlf. 51 55 52 01

 

Jan Kristiansen
Vibevej 5
4871 Horbelev
jankr@post5.tele.dk

 

Ambrosius Honning
Kim Novél
Skovsbovej 211
5700 Svendborg
Telefon 51 51 19 29
kim_novel@mac.com

 

Lars Milling
Drejø Brovej 12, Drejø
5700 Svendborg
milling@post3.tele.dk

 

Du kan købe honning fra slyngen hos:

Poul Vibsig
Løgeskov 58
5771 Stenstrup
Tlf. 62 26 19 66
hanne-honning@mail.tele.dk

Dansk honning direkte fra biavleren. Høstet og behandlet uden opvarmning.

Svend Abel
Hedebovej 33, Heden,
5750 Ringe
Tlf. 20 82 38 22
 

Aage Oksbjerg
Stærmosevej 106
5690 Tommerup
Tlf. 65 96 11 99 (bedst mellem 18 og 19)
aaoks@post.tele.dk 

 

Benny  Larsen

Middelfartvej 312
5491 Blommenslyst
mail@krogshoj.dk

 
 

Sjælland og øer

 

NATURE TASTE
-Honning & Honning med Smag-
Østergade 12B, 4700 Næstved

www.naturetaste.dk

 


Gårdbutik med bla. egen honning

Bent Buchwald
Egebjergvej 1
4720 Præstø
Tlf. 55 99 24 55 / 51 90 24 55
bent.buchwald@mail.dk

 

Bent CC Hansen
Tjørneven 7
3390 Hundested
Tlf. 51 78 04 11
bent@bibent.dk

 

Bjarne Thougaard Kristensen
Lundemarken 19
4532 Gislinge
Tlf. 59 41 10 00
Fax 59 41 10 00
Mob. 20 66 01 16 / 20 66 94 03
bjarne@vinperlen.dk

www.vinperlen.dk

 

Derri Overgaard
Langemosevej 4
3520 Farum
derkir@privat.dk

 

Derri Overgaard og Kirsten Holmskov
Langemosevej 4
3520 Farum
derri@farumbiavl.dk

www.farumbiavl.dk

 

Frank Toftum
Tyvelsevej 41
4171 Glumsø
toftum@post8.tele.dk

 

Honningspecialisten
Kvalitetshonning fra egne bigårde
bestilling@honningspecialisten.dk

Internetshop: www.honningspecialisten.dk 

 

Jytte & Stig Nielsen
Lille Solhøjvej 6
2640 Hedehusene
Tlf. 43 52 23 08
jsnbiavl@ishoejby.dk

 

Kai Beck Andersen
Skolevængets Alle 1
3520 Farum
Tlf. 44 95 05 29
kaibeckandersen@post.tele.dk

 

Karin True
Lundsgårdsvej 3
3700 Rønne
Tlf. 24 23 78 29
karintrue@hotmail.com

 

Klaus Acs Scheuer
Bjørnsonsvej 33
2500 Valby
Tlf. 36 30 56 96 / 40 44 99 44
scheuer@post7.tele.dk

 

Klaus Danzer
Bådsmandsstræde 43
1407 København K
Tlf. 26 31 11 02

 

Kristen Olesen
Strandstræde 4
4654 Fakse Ladeplads
Tlf. 56 71 81 90

 

Lars Storm
Odsherredvej 11
4572 Nr. Asmindrup
butik@viekaergaard.dk

www.viekaergaard.dk

 

Nicki Toftum
Tyvelsevej 34
4171 Glumsø
Tlf. 61 13 05 03
delikatesse-honning@email.dk

www.delikatesse-honning.dk

 

Nicolaj Wium
Hyldehuset
Toftemosevej 41
3100 Hornbæk
Tlf. 49 70 30 71
info@hyldehuset.dk

www.hyldehuset.dk

 

Ole West-Nielsen
Østerled 2, Tersløse
4293 Dianalund
Telf. 58 26 44 21
ole@west-nielsen.dk

 

Palle Frejvald Hansen
Stenstrupvej 22
4180 Sorø
Tlf. 20 21 98 05
biavl@getano.dk

ww.biavl.getano.dk

 

Per Holm
Løsebækgade 16
3770 Allinge
Bornholm
per_holm@get2net.dk

 

Honning fra skov & mark samt enkelte grønsager, sælges fra vejen.

Pernille & Jacob Kent Molsen
Lammestrupvej 25
4140 Borup
Tlf. 57 52 77 22 / 20 10 89 32
jacob.kent@mail.dk

 

Pia Helbo Kjer
Søndergade 126
3390 Hundested
Tlf. 58 25 03 93 / 40 40 04 01
kjers@webspeed.dk

 

Susanna Hansen
Søster Svenstrup Byvej 27
4130 Viby
Tlf. 38 89 15 35 / 21 29 68 40
kash@privat.dk

 

Søren Svane Duun
Ottingvej 45
2730 Herlev
Tlf. 44 94 74 63 / 40 51 09 94
svanedun@mail.danbbs.dk

 

Tage Vedsted Kusk
Kronskov
Kronskovvej 3
4672 Klippinge
Tlf. 56 57 90 06
tvk@toms.dk

Honningpigen.dk

Betinna Woller

Alstedvej 77

4173 Fjenneslev

Tlf: 40310125

 

www.honningpigen.dk



 
Thomas Gollander-Jensen
Bavnevolden 15
2760 Måløv
44659412/41185690
 


 
Honning & Velvære
- alt i Honningprodukter.
Villa Gallinavej 4
4690 Haslev

www.honningogvelvaere.dk



 

* Personer og virksomheder i denne liste optages uden videre kontrol. Swienty A/S fraskriver sig derfor ethvert ansvar.

 
 
Dansk English Deutsch Dansk

Indkøbskurv

Ingen varer valgt


Månedens Produkt

EffectShop